A készbőr az állati nyersbőrből a bőrgyártás fizikai és kémiai folyamatai, műveletei révén nyert- különböző rendeltetésű termékek előállítása céljából, további feldolgozásra alkalmas új tulajdonságú termék.
A természetes bőr még napjainkban a mesterséges anyagok térhódításának korában is igen sokrétűen felhasznált anyag, ami a lábbelik, a felsőruházati termékek, bőrdíszmű cikkek és a műszaki jellegű áruk gyártásához nélkülözhetetlen. A felhasználási területek sokrétűsége eredményezi, hogy a különböző rendeltetésre készült készbőrök megjelenésükben, tulajdonságaikban egymástól jelentősen különböznek.
A meghatározott célra előállított készbőrnek olyan tulajdonságúnak kell lennie, hogy a további feldolgozás során felmerülő alakíthatósági, megmunkálhatósági, díszíthetőségi követelményeknek eleget tegyen. A tovább feldolgozás eredményeképpen létrejött végtermék pedig a használata közben felmerülő igénybevételekkel szemben a kívánt mértékben ellenálló, fizikai és esztétikai értelemben is tartós, esetenként kellően higiénikus és megfelelően ápolható legyen.
Attól függően, hogy a bőrt az állat melyik részéből szabták, milyen állatról is beszélünk, milyen tartósító eljárást, vagyis cserzést alkalmaztak, hogyan színezték, illetve milyen felületi kezeléssel látták el, eltérő felhasználásra alkalmasak.
A felhasználás tekintetében számít még az anyag vastagsága, zsírtartalma, feszessége, kopásállósága is.
Ezért is olyan szerteágazó szakmailag a bőrös terület, mert más – más alapanyagot igényelnek, eltérő tulajdonságokkal.
Bőrművesség, Bőrdíszművesség, Szíjgyártó és nyergesmesterség, Cipész, Szűcs, Könyvkötő. Ők mind más kikészítésű bőrökkel dolgoznak.
Persze akadnak olyan kikészítésű bőrök, melyek sokrétűen alkalmazhatók. Amit a cipész bélésnek használ, azt a bőrműves díszítő technikákhoz is beépítheti.
Az, hogy mi a különbség a Bőrművesség és a Bőrdíszművesség között, annak egy külön fejezetet szánok, mert esetemben gyakran találkozom olyan helyzetekkel, amikor ezt tisztázni vagyok kénytelen 🙂
A megfelelő minőségű bőrtermék alapvető ismérve, a tökéletes anyagválasztás.
Ezért is minden szakágra jellemző, hogy a mester tudásának egyik legértékesebb kincse az anyagismereti tapasztalata.
Az élő állaton a bőr a következő élettani szerepeket tölti be:
A testet zárt egységgé fogja össze. Részt vesz a hőszabályozásban, anyagcserében, védi a szervezetet a külső hatásokkal szemben, mint fény, hő,sérülés. És egyes kémiai, bakteriális hatásokkal szemben is óvja az állatot.
Ezeket a feladatokat a bőrnek mind – mind más rétege látja el.
Ezek a tulajdonságok plusz a víz és zsírtartalom a bőrkikészítés alkalmával módosulnak.
A bőrművességben használatos bőr alapanyagokról elmondható, hogy a bőr rostszerkezetén keresztül lélegzik, meleg vízzel érintkezve felpuhul és formázható. Formázás után a felvett alakot megtartja miután a bőr megszáradt.
Felvehet újra zsírtartalmat, vizet és ki is párologtatja. Megfelelő zsírtartalom mellett vízzáró réteget képezhet.
Színét újra és újra visszanyerheti megfelelő bőrápolás mellett.
Egyszóval képes megújulni, amire semmilyen más anyag nem képes.
© Fischer Leather Works – Minden jog fenntartva! | Adatvédelmi tájékoztató